Turistické informácie

Vstup do Kosova a vízum

Pre vstup a pobyt na území Kosova upravuje cudzinecký zákon. Dodnes však Kosovo nemá vytvorenú vízovú politiku, teda neuplatňuje vízový režim voči žiadnej krajine. Záleží teda len na kosovských úradníkoch, či vás podrobia dôkladnej prehliadke a budú považovať napríklad pozvanie, alebo iný doklad o účeli cesty.

Všeobecne platí, že občania členských krajín Európskej únie, a predovšetkým krajín ktoré Kosovo oficiálne uznali (Slovensko tak dosiaľ neurobilo) stačí pre vstup na obdobie kratšie ako 90 dní, platný pas, alebo občiansky preukaz. Po uplynutí 90 dňovej lehoty je potrebné prihlásiť sa na polícii, oddelení pre migráciu.

V Kosove neplatí tzv. zelená karta. Poistenie je potrebné uhradiť na hraniciach pri vstupe. Najlacnejšie poistné na 15 dní činí 30€.

Komplikovanejší než vstup, je výstup z Kosova. Krajinu nemôžete opustiť cez Srbsko, ak ste cez Srbsko do Kosova nepricestovali. Srbská vláda považuje všetky vstupy do Kosova z tretích krajín za ilegálne. Podľa srbskej ústavy a nárokov je Kosovo autonómna oblasť na juhu Srbska. Preto, pokiaľ ste prišli do Kosova cez Macedónsko, Albánsko, Čiernu Horu, alebo letisko v Prištine, nebudete na územie Srbska vpustený. Rozhoduje razítko vstupnej krajiny v pase. Z tohto dôvodu je vhodné sa pri ceste do Kosova sa na hraniciach preukázať občianskym preukazom.

Oficiálne hraničné prechody:
· s Albánskom: Vërmicë/Vrbnica, Çafa e Prushit, Çafa e Morinës, Krushevë, Orqushë (dva posledně jmenované jsou pouze pro pěší)
· s Čiernou Horou: Kulla/Kulina
· s Macedónskom: Hani i Elezit/Dolno Blace (srbsky Đeneral Janković), Globočica
· so Srbskom: Gate 6 – Mučibaba, Gate 5 – Končulj, Gate 4 – Mutivoda, Gate 3 – Merdare, Gate 1 – Leposavić, Dog 31 – Zubin Potok.
Niektoré ďalšie cesty vedúce z krajín bývalej Juhoslávie, ktoré vedú cez hranice Kosova nie sú oficiálne hraničné prechody. Ak chcete prekročiť hranicu mimo oficiálne hraničné prechody, mali by ste vopred požiadať kosovskú pohraničnú políciu o povolenie.

Bezpečnosť v Kosove

Bezpečnostná situácia v Kosove je stabilná. Od vyhlásenia nezávislosti došlo len k ojedinelým incidentom a to predovšetkým z náboženských či etnických dôvodov v meste Mitrovica. Kritická je predovšetkým severná časť mesta. Okrem Mitrovice je menej bezpečným miestom ešte sever Kosova, najmä pohraničná oblasť so Srbskom, ktoré sa kosovská vláda nie je  schopná dokonale kontrolovať.

Drobná kriminalita v Kosove, vrátane Prištiny a väčších miest nepredstavuje výraznú hrozbu a štatisticky je pod úrovňou mnohých moderných európskych veľkomiest. V Kosove sa s ním bežný návštevník takmer nestretne. Stačí dodržiavať všeobecná pravidlá bezpečnosti a obozretnosti.

Dnes už sa v Kosove takmer nevyskytujú mínové polia, veľká hrozba minulých rokov. Na odmínovaní krajiny sa však dodnes pracuje. Riziko môže hroziť najmä v odľahlých oblastiach a  pri albánskych hraniciach.

Linky tiesňového volania:
Všeobecná – 112
Polícia – 192
Hasiči – 193
Prvá pomoc – 194

Doprava v Kosove

Cesty v Kosove sú v horšom stave ako je európsky priemer. Sú často preplnené a preto cesta trvá väčšinou dlhšie ako predpokladáte. Premávka na kosovských cestách je chaotickejšia ako vo väčšine európskych krajín. Dávajte si pozor predovšetkým na nedodržiavanie prednosti v jazde, a to aj vo veľmi nečakaných situáciach, Každé zaváhanie na križovatke, je považované za pokyn k prednosti v jazde.

Zdravotná starostlivosť a očkovanie

V porovnaní s bežnými európskymi štandardmi je zdravotná starostlivosť v Kosove na nízkej úrovni. Platí to predovšetkým pre vidiek. Vo väčších mestách fungujú súkromné kliniky, na nich sa však platí ošetrenie  v hotovosti. Preto pred cestou pamätajte na uzatvorenie kvalitného cestovného poistenia, ktoré bude kryť vaše výdaje.

Pri vstupe do Kosova sa odporúča vakcinácia proti žltačke typu B a tetanu. Pri ceste do odľahlých oblastí sa odporúča aj očkovanie proti kliešťovej meningocefalitíde a žltačke typu A. Ak sa chystáte na výlety do prírody, nezabudnite na vakcináciu proti besnote.

Jedlo a nápoje

Burek a AyranNajlepšie reštaurácie nájdete vo väčších mestách. Tie ponúkajú kvalitné a čerstvé mäso a morské plody. Morský vlk či losos sú veľmi častou a populárnou pochúťkou. Ceny sú pre európske krajiny pomerne nízke. Ak navštívite Kosovo vyskúšajte veľký Burek – sú to pečené taštičky plnené syrom, mäsom alebo špenátom. Taktiež skúste jogurtové nápoje, kebab a iné lokálne špeciality.

Miestnym nápojom je jogurtový nápoj – ayran, ktorý sa ponúka k pečivu. Aj keď v Kosove žijú prevažne moslimovia, k pitiu alkoholických nápojov sa stavajú liberálne. Ponúknu vám pivo, víno, taktiež aj miestny sladký alkoholický nápoj Rokiu – vyrobený z ovocia.