Priština

Priština, srbsky: Приштина, albánsky: Prishtina, je hlavné a najväčšie mesto Kosovskej republiky. Je administratívnym, vzdelávacím a kultúrnym centrom Kosova. Väčšina populácie mesta je albánskeho pôvodu, menšinu tvoria bosniaci, rómovia a ďalšie minoritné etniká. Priština má 198 000 obyvateľov, ktorí si hovoria v miestnej Ghega albánčine Prishtinali alebo Prištevci v srbskom nárečí.

Mesto leží v severovýchodnej časti Kosova, v blízkosti hôr Goljak, len niekoľko kilometrov od jazera Badovac. V blízkosti Prištiny sa nachádzajú dve väčšie mestá Obilić a Kosovo Polje. V posledných rokoch sa Priština natoľko rozrástla, že sa takmer prelína so susedným Kosovo Pole. Celá aglomerácia hlavného mesta má viac ako 500 000 obyvateľov.

V Prištine je medzinárodné letisko Adem Jashar.

Priština hlavné mesto Kosova

História hlavného mesta Kosova

Archeologické nálezy dokazujú, že oblasť dnešnej Prištiny, predovšetkým južné a východné časti v blízkosti hôr Matiçan, Gračanica a Ulpiana sú trvale osídlené už takmer 10 000 rokov. K prvým obyvateľom patrili Dardani, menšie kmene ktoré sa spojili do Dardanského kráľovstva.

Za čias Rímskej ríše bola Ulpiana jedným z najdôležitejších miest na Balkáne. Zemetrasenie Ulpianu takmer zničilo, ale cisár Justinián I. sa rozhodol mesto kompletne obnoviť a premenoval ju na Justiniana Secunda.

Prvá písomná zmienka o Prišitne je z roku 1342, kedy sa spomína dedina s týmto menom. V 14. a 15. storočí sa z Prištiny stáva významné ťažobné a obchodné centrum. Blízke Novo Brdo, bohaté banícke mesto a výhodná poloha na balkánskych obchodných cestách sú hlavným motorom rozmachu Prštiny.

V roku 1912 sa Priština spolu so zvyškom Kosova stala súčasťou novo nezávislého štátu Albánska. Ale v roku 1913 sa pripojila k srbskému kráľovstvu. Už o tri roky sa Kosovo stalo súčasťou novovytvorenej Juhoslávie.
V roku 1946 sa Priština stala hlavným mestom autonómneho štátu Kosova. Medzi rokmi 1953 – 1999 vzrástol počet obyvateľov z približne 24 000 na viac ako 300 000. Najväčší nárast nastal u tunajšieho albánskeho obyvateľstva, ktoré sa sem premiestnilo z horských pastvín. Po vyhlásení nezávislosti a vytvorení Kosovskej republiky sa stala Priština jej hlavným mestom.

Priština Kosovo

Moderná Priština

Aglomerácia hlavného mesta sa neustále rozvíja a modernizuje. V Prištine má sídlo Kosovská vláda aj Dočasná správna misia OSN v Kosove. Jedná sa o administratívne, vzdelávacie a kultúrne centrum celého Kosova. Sídli tu Prištinská univerzita založená v roku 1970, ktorá v dobách bývalej Juhoslávia patrila k najväčším vysokým školám v krajine.

V hlavnom meste môžete navštíviť napríklad Kosovské múzeum, Národopisné múzeum, Národné múzeum a Univerzitná knižnica. Krásne mešity Jashar Pasha a Nazim Guffuri, hodinovú vežu Sahat Kula, monument nezávislosti Newborn a  zrekonštruovaný park Gërmia, ktorý poskytuje mnoho príležitostí pre šport a relax.

Priština Newborn monument nezávislosti

Bezpečnosť v Prištine

Bežná majetková a násilná kriminalita v Prištine nepredstavuje veľkú hrozbu a je nižšia ako v tradičných európskych metropolách. Pre vlastnú bezpečnosť stačí dodržiavať všeobecné pravidlá správania a obozretnosti.

————————————————————————————————————————- panoráma Prištiny je použitá zo stránky wikipedia.org