Prírodné podmienky

Kosovo je dôležitou geografickou i kultúrnou spojnicou medzi strednou a južnou Európou. Väčšina územia má hornatý charakter. Takmer 40% územia je zalesneného a 52% je klasifikovaný ako poľnohospodárska pôda.

kosovo prírodné podmienky a teploty

Kosovo je bohaté na prírodné zdroje. Nachádza sa tu mnoho nálezísk olova, zinku, striebra, niklu, kobaltu, medi, železa, bauxitu a hnedé uhlie.

Počasie v Kosove

Kosovo má typické počasie pre balkánsky polostrov s horúcimi letami a chladnými, ale kratšími zimami ako u nás. Priemerné teploty v zime sa pohybujú okolo kladnej nuly. Letné priemerné teploty dosahujú hodnoty 22-25°C. Najteplejším mestom historický Prizren na juhu Kosova.

Najväčším mestom je Priština so 198 000 obyvateľmi, historické mesto Prizren má 178 000 obyvateľov, Pec/Peja 95 000 a Uroševac/Ferizaj na juhu okolo 108 000 obyvateľov.

Vrchy, rieky a jazerá

Najvyšší vrch Kosova je Đeravica 2656 m
Hlavné rieky sú Drin, Erenik, Sitnica, južná Morava a Ibar. Obľúbeným zážitkom na kosovských riekach je adrenalínový splav. Kvalitný nafukovací čln alebo raft vás prevezie krásnou prírodou a prinesie nezabudnuteľné okamihy!
Najväčšie kosovské jazerá sú Gazivoda, Radonjič, Batlava a Badovac.