Musíte vidieť

V hlavnom meste Kosova, Prištine sa nachádza Kosovské múzeum. Pri návšteve nájdete rozsiahle archeologické zbierky a etnologické artefakty. Nenechajte si ujsť ani Národopisné múzeum, ukryté v starých uličkách. Múzeum je veľmi originálne zariadené a jeho bohatá zbierka sa nachádza až v dvoch budovách. Ďalšie zaujímavé je Národné múzeum v rakúsko-uhorskom štýle.

Pri obhliadke meste neobíďte mešity Jashar Pasha a Nazim Guffuri, hodinovú vežu Sahat Kula so zvonom z Moldavska z roku 1764 a Univerzitnú knižnicu z nádherných obrovských tehál, ktoré vyzerajú ako obrovské LEGO kocky.

Po vojne boli v Prištine zrekonštruované všetky parky, kde sa môžete prechádzať, športovať, či posedieť si s rodinou pri pikniku. V Gërmia park, si môžete aj zaplávať, sú tu veľké trávnaté priestory na odpočinok, krásne lesy vhodné na prechádzky, ihriská pre loptové hry a prírodné kúpalisko.

Vodopád Drini sa nachádza na západe Kosova, kúsok od hraníc s Čiernou Horou, severne od mestečka Peje (Peć) za dedinou Berdynaj.  Vodopád je známy pre krásnu, ale chladnejšiu vodu. Ak sa rozhodnete plávať, alebo potápať, aj v letných mesiacoch si nezabudnite zobrať neoprénové oblečenie. Počas leta, je toto miesto nádherné a užijete si aj cestu k rieke.

Patriarchát v Peć leží 2 km na severozápad od Peje (Peć). Toto miesto bolo sídlom patriarchátu srbskej pravoslávnej cirkvi od roku 1302 a pre mnoho Srbov, má dodnes veľký význam. Je to krásny kláštor s mnohými veľkolepými obrazmi. Pri návšteve je odporúčané konzervatívne oblečenie.

Ak budete v okolí mestečka Peje, pokračovaním cesty k Patriartchátu sa dostanete k tieňave Rugova. Kaňón má extrémne strmé steny, ktoré klesajú až do hĺbky 300 metrov.

Most v Mitrovici, symbol rozdelenia obyvateľstva v Kosove. Most predstavuje deliacu čiaru medzi Srbmi a Albáncami v meste Mitrovica. Most strážia francúzsky vojaci, ktorí ho ak v meste hrozia nepokoje uzavrú, a cez most nikoho nepustia.

Starý bazár v Gjakova zo 17. storočia. Nádherné trhovisko je kompletne zrekonštruované, pot tom čo bolo v oku 1999 vypálené. Uprostred bazáru sa nachádza stará mešita z 15. storočia.

Kláštor Dečani je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO a je jedným z najdôležitejších kláštorov srbskej pravoslávnej cirkvi v Kosove. Je známy pre svoju elegantnú a unikátnu architektúru. Ako ortodoxný kláštor z 13. storočia, sa vyznačuje neobyčajnou zmesou západných a východných prvkov. Steny kláštora zdobia vzácne stredoveké fresky.

Kláštor Gračanica jedna z najkrajších stavieb, ktorá predstavuje srbskú stredovekú cirkevnú architektúru. Tento kláštor nechal postaviť srbský kráľ Milutin v Srbsko-byzantskom štýle, údajne jeho tvar je inšpirovaný mrakom. Kláštor v Gračanici je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Prizren najhistorickejšie mesto v Kosove, kde nájdete nádhernú islamsku architektúru.